Kiadják a - nyilvánosságra nem hozott - 86.311/49. sz. igazságügyi miniszteri rendeletet. Ebben minden társadalmi szervezetet feloszlatnak. Ekkor szűnik meg az Erdélyi Múzeum-Egyesület, Petőfi Közművelődési Egyesület (volt EMKE), az Erdélyi Magyar Gazdasági Egyesület, és a román közművelődési egyesület, az ASTRA is.
1949.
visszatér Magyarországra a Bolyai Tudományegyetemről László Gyula, Módi Mihály, Tettamanti Béla, Incze Miklós, Vargha László, Borbély Sámuel, Láng István, Krompecher István, és Mosonyi István. (Az utolsó magyar állampolgár tanár, Entz Géza a kolozsvári egyetemről 1950 nyarán megy vissza Magyarországra. Ezután már csak Marosvásárhelyen, az Orvosi és Gyógyszerészeti Intézetnél marad 4 magyar állampolgárságú egyetemi tanár.)
1957. december 1.
Megjelenik a Kelemen Lajos Emlékkönyv, a Bolyai Tudományegyetem egyik legreprezentatívabb tudományos kiadványa. A kelemen Lajos 80. születésnapja alkalmából összeállított kötet a Bolyai Tudományegyetem kiadványai sorozat 1. sz. kötete - több az egyetem felszámolása miatt nem jelenhet meg. A bukaresti Tudományos Könyvkiadó adja ki 699 oldal terjedelemben, 3000 példányban. A szerkesztők: Bodor András, Cselényi Béla, Jancsó Elemér, Jakó Zsigmond, Szabó T. Attila. A szerzők között a Bolyai professzorain kívül megtalálhatóak az egyetem nyugalmazott professzorai, vagy onnan korábban elbocsátott oktatók (pl. Bíró Vencel) külső kutatók (pl. Kiss András, Vita Zsigmond) magyarországi szakemberek (többek között Bónis Görgy, Entz Géza, Makkai László), valamint erdélyi román és szász kutatók (pl. Victor Cheresteşiu, Kurt Horedt).