Kovács Zoltán festőművész, Kacsó Sándor ny. szerkesztő, az MNSZ 1947-49 közti elnöke, Takács Lajos és Nagy Géza ny. egyetemi tanárok, valamint Jenei Dezső elektromérnök táviratot küld Nicolae Ceauşescu államelnöknek címezve. Ebben kérik, hogy a megyei tanfelügyelőség által novemberben megszüntetésre javasolt magyar tannyelvű 3. sz. Matematika-Fizika Líceum fennmaradhasson. Arra hivatkoznak, hogy 1948-ban még 9 kolozsvári magyar középiskola volt, melyből már csak kettő maradt (a 3. sz. Matematika-Fizika és a Brassai Líceum). Az érdekelt szülők ezreinek kívánságát tolmácsolják - írják a távirat aláírói. Azt is kérik, hogy szervezzenek országos tanácskozást "az RSZK magyar nemzetiségi fiataljainak iskolai perspektívájával kapcsolatban".
1985. szeptember
nem indul újabb magyar tagozatos osztály a kolozsvári Zeneművészeti Középiskolában. A szülők tiltakozására a minisztérium azt válaszolja, hogy "a rendelet a helyi szervektől származik... és különben sem jelenti a magyar oktatás megszüntetését. A gyerekek járhatnak például bányaipari iskolába s emellett még zongorázhatnak is.
1985. szeptember
Házkutatást tartanak Bözödi György neves író, történész (a Székely bánja című munka szerzőjének) lakásán. Elviszik minden kéziratát.
1985. szeptember
Román osztályokat telepítenek a kolozsvári Brassi Sámuel Ipari Líceumba - ezzel megszűnik az utolsó kolozsvári magyar szakközépiskola is.
1985. szeptember
Román osztályokat telepítenek a bukaresti magyar líceumba is. (A következő tanév elején létszámhiányra hivatkozva megszüntetik a magyar IX. osztályt - "helyette" két újabb román tannyelvű osztályt állítanak be, melyekbe egy jelentkező sem akad, ezért a környező iskolákból kell átirányítani diákokat. A cél a bukaresti magyar iskola teljes felszámolása. Ebben a tanévben négy - csak románul tudó - tanárt neveznek ki az iskolába.